BAŞKANDAN 11/01/2009 00:00 Eczacıların Direnişi ve Toplumsal Muhalefet

               Eczacı kamuoyu ve örgütü 21 Aralık’ta Ankara da sorunları için meydanlardaydı. Eczacılar, sermayenin göz diktiği eczanelerini korumak için alanlardaydı. Yine eczacılar sosyal güvenlik kurumunun ilaçta tek alıcı olması dolayısıyla üzerlerinde oluşturduğu ekonomik ve sosyal baskılardan dolayı sokağa çıktı.

               Aslına bakarsak sağlığın ilaç ve sağlık danışmanlığı boyutunda görevi olan eczacıların sıkıntıları toplumun sorunlarından çok ta farklı değil. Bu ülkede küresel sermayenin kar daha çok kar vahşetinden etkilenmeyen kesim neredeyse kalmadı.

 

             Türkiye ilaç tüketimde önümüzdeki on yılda dünyanın ilk ülkesi arasında yer alacak

İşte küresel sermaye için büyümekte olan bir pazarın olduğu bir yer. Ulusal ilaç sanayisi ele geçirilmeli, ilaç dağıtımı ile depolar da küresel kimliğe büründürülmeli ki pazara hâkim olunmalı.

             Bir de eczaneler var tabiî ki, operasyonun son ayağında o da ele geçirilirse bir ülkenin sağlık alanındaki bir sektörü ulusallıktan uluslar üstü biçime taşınsın.  

           Diğer taraftan da hesapsız kitapsız uygulanan sağlıkta dönüşüm ve sosyal güvenlik politikaları sonucu eczacılar ekonomik olarak ta sıkıntılar içersisindedirler.

           Söylendiği gibi ekonomik ve sosyal sorunlardan etkilenmeyen kesim hemen hemen kalmadı.

           Burada asıl olan sorunlara, baskılara karşı direnç oluşturabilmek. İnsanımızın artık. Toplumsal hareket ettiğine tanık oluyoruz. Toplumsal direnç, toplumsal muhalefet bu ülke için çok önemlidir.

         Sivil toplum örgütleri, meslek odaları pozisyonları gereği sorgulayıcı olmak durumundadırlar. Yani muhaliflik onların doğalarında olmalıdır. Çünkü bilimsel olmak, akılcı olmak sorgulamayı gerektirir. Kral çıplağı herkes söyleyemeyebilir ama onlar söylemelidirler.

         Bu bakımdan eczacıların haklı eylemliliklerine bir de bu açıdan yani insanların hakları, çıkarları gelecekleri için yan yana gelebilmeleri açısından bakmalıyız. Eczacılar hem hakları için hem de insanımızın sağlık hakları için yürüdüler.

         Keşke bu ülkede yanlış giden birçok şey için, aydınlık gelecek için örgütlü toplumu oluşturabilsek.

 

Duyuru Okunma Sayısı : 472
NÖBETÇİ ECZANELER ECZACI REHBERİ İLAÇ BİLGİ SORGULAMA ZORUNLU İLAÇ LİSTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Copyright 2011 - 2016 ©
Bu site, en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.
Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android rent a car 
oto kiralama 
gaziantep havalimanı oto kiralama 
info mail 
sahibinden kiralık daire 
iş ilanı