TEB DUYURULARI 10/08/2016 00:00 ER-ERBAŞ REÇETELERİ HAKKINDA

ER-ERBAŞ REÇETELERİ HAKKINDA
Bilindiği üzere, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında hizmetlerini sürdüren er ve erbaşların reçeteleri ilgili kurumlar ile Birliğimiz arasında imzalanmış olan Protokoller çerçevesinde sözleşmeli eczaneler tarafından karşılanmakta idi.

Hizmet alacak kişiler Protokolün 2. maddesinde;
“2.1. Erbaş ve erler (Çavuş, Onbaşı, Er),
2.2. Yedek Subay Adayları(Askerlik şubesine sevk edilip ayrıldıkları sınıf okulu veya birliklerine katılıncaya kadar geçen süreye kadar)
2.3. Yedek subay öğrencileri (sınıf okulunda geçen süre)
2.4. Misafir Askeri Personel (MAP-İkili Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşmaları gereği tedavi gideri karşılanacak olanlar) “ şeklinde tanımlanmıştır.

31.07.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 669 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname”nin 106. maddesinin 7. fıkrası;
“(7) Er ve erbaşların sağlık hizmeti giderleri Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanır. Bu giderler için Sosyal Güvenlik Kurumuna gerekli ödeme Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden yapılır” şeklinde düzenlenmiştir.

Bu Kararname ile meydana gelen değişikler sonrasında Protokol kapsamında hizmet alacak kişiler ile ilgili değişikliğin olup olmadığı konusunda sorular; bazı bölgelerde sözleşme yapmak isteyen eczacılarımıza 31.07.2016 tarihi itibariyle “er ve erbaşların” sağlık giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanacağı ifade edilerek bu taleplerinin geri çevrildiği konusunda bildirimler Birliğimize iletilmektedir.

Bu kapsamda 31.07.2016 sonrasında er ve erbaşlara ait reçetelerin ne şekilde karşılanacağı, karşılanan ve karşılanacak olan reçetelere ait fatura bedellerinin hangi usulle ödeneceği ve sözleşme işlemlerinin nasıl yürütüleceği konularında oluşan tereddütlerin giderilmesi ve üyelerimizin doğru bir şekilde bilgilendirilebilmesi için; Birliğimiz tarafından Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na 04.08.2016 tarihli yazılarımız gönderilerek uygulamalar hakkında bilgi istenmiştir.

Diğer yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’ne iletilen 09.08.2016 yazımız ile de, Kararname kapsamında yapılan düzenlemeler sonrasında, er-erbaş reçetelerine ait uygulamaların ne şekilde yapılacağı konusunda bilgi istenmiştir.

Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek bilgiler doğrultusunda üyelerimize gerekli bilgilendirme yapılacak olup, resmi yazılarımızın ivedilikle cevaplanması için ilgili kurumlarla sözlü görüşmelerimiz sürmektedir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Duyuru Okunma Sayısı : 2167
NÖBETÇİ ECZANELER ECZACI REHBERİ İLAÇ BİLGİ SORGULAMA ZORUNLU İLAÇ LİSTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Copyright 2011 - 2016 ©
Bu site, en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.
Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android rent a car 
oto kiralama 
gaziantep havalimanı oto kiralama 
info mail 
sahibinden kiralık daire 
iş ilanı