TEB DUYURULARI 06/08/2021 00:00 Doğru ve Güvenilir Habercilik Herkesin Hakkıdır Kanal D’yi Kınıyoruz

Basına ve kamuoyuna,

4 Ağustos 2021 tarihinde Kanal D ana haberde, yangın bölgesinde ihtiyaç duyulan malzemelerin fiyatlarının arttığına dair genel bir haber yapılmış; yangın söndürme hortumu, ısıya dayanıklı eldiven gibi malzemelerin yanında yara ve yanık merhemlerinin de fiyatlarının “fırsatçılar” tarafından artırıldığı söylenmiştir. Haberde geçen yanık ve yara merhemlerinin fiyatlarının Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiğini ve bakanlıkça herhangi bir artışın olmadığının altını çizmek isteriz.

Öte yandan biz “fırsatçı”larla her daim mücadele eden bir sağlık meslek örgütüyüz. Özellikle olağandışı durumlarda Türk Eczacıları Birliği olarak Bölge Eczacı Odalarımız ve sağlık çalışanlarıyla birlikte koordineli şekilde çalışarak tıbbi malzeme ve ilaç konusunda halkımıza destek olmaya çalışırken bu tarz fırsatçılara da geçit vermiyoruz. Türk Eczacıları Birliği, Bölge Eczacı Odalarımız ve eczacılarımızla beraber yangının başladığı ilk andan itibaren bölgeye ücretsiz bir şekilde tıbbi malzeme ve ilaç desteği sağlıyoruz.  İhtiyaç doğrultusunda yangın bölgelerine tıbbi malzeme ve ilaç desteğimize devam edeceğimizi halkımızın yaralarını sarıp birlikte ve birlikle iyileşeceğimizi de buradan ifade etmek isteriz.

Yıllardır sağlık alanında “fırsatçılar”la mücadele eden bir sağlık meslek örgütü olarak Kanal D’ye soruyoruz:

1. Yapmış olduğunuz haberin kaynağı nedir?

2. İlaçların fiyatı her sene devlet tarafından belirlenirken söz konusu kalemlerin fiyatının artması hangi şekilde mümkündür?

3. Türkiye’de ilaçların sadece eczanelerden alınabilen sağlık ürünleri olduğu göz önüne alındığında hangi eczanede yanık merhemlerinin fiyatı artmıştır?

4. Ülkemiz bir afet ile karşı karşıyayken günlerdir afet bölgesinde halkın ilaç ve sağlık hizmetinin kesintisiz alması için mücadele eden eczacılarımızı, töhmet altında bırakmak ve emeklerini yok saymak ne derece doğrudur?

5. Doğru bir haber nasıl yapılır? Haberin hukuka uygunluk unsurları mevcut mudur?

Son olarak şunu açıkça söylüyoruz: Eğer bir gün “fırsatçılar” veya başka sebeplerden dolayı ilaç yokluğu yaşanırsa, yaralarımızı sarmak için ilacı da kendi ellerimizle, laboratuvarlarımızda yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Söz konusu haberle ilgili olarak düzeltme talebinde bulunuyor ve aksi takdirde hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Duyuru Okunma Sayısı : 412
NÖBETÇİ ECZANELER ECZACI REHBERİ İLAÇ BİLGİ SORGULAMA ZORUNLU İLAÇ LİSTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Copyright 2011 - 2016 ©
Bu site, en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.
Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android