GEO DUYURULARI 29/08/2016 00:00 KAMUOYUNA DUYURU!

KAMUOYUNA DUYURU!

Ülkemizde artarak devam eden terör olayları ve sınırımızın hemen dışında Suriye’de devam eden iç savaşın etkilerinden korunabilmek adına her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerde, 15 Temmuz gecesi yakın tarihimizin en korkunç darbe girişimlerinden birine tanıklık yaptık.

Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecek olan bu darbe girişimiyle; yıllardır devletin her kademesine sızan bir terör örgütünün savaş uçakları, helikopter ve tanklarla kendi halkını katlettiğine, Meclisi, Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve birçok devlet binasını bombalayarak halkın iradesini yok saymaya çalıştığını hep birlikte izledik.

Yaşanan bu vahşete karşın Halk, Parlamentoya, Seçilmiş Hükümete ve Demokratik Sisteme canı pahasına sahip çıkmış ve bu darbe girişimini engellenmesinin baş mimarı olmuştur.

Bu vesile ile Milli İradeye sahip çıkan ve bu amaç uğruna canını veren 241 Demokrasi Şehidimize bir kez daha Allahtan Rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor ve bu kalkışmayı gerçekleştiren vatan hainlerini lanetliyoruz.

Eczacı Örgütleri olarak tıpkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk’ün bizlere emanet ettiği parlamenter demokrasinin, Cumhuriyetin ve halkın iradesinin yanında, darbelerin karşısında olmaya devam edeceğiz.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen, demokrasi ve darbe karşıtlığı etrafında; siyasi partiler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve toplumun diğer kesimleri arasında oluşan hoşgörü ve toplumsal mutabakat ortamı, bu olumsuzluklardan çıkış ve toplumsal kutuplaşmayı ortadan kaldırmak için önemli bir fırsat sunmaktadır ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Hain darbe girişiminin hemen ardından, birçok kurum ve kuruluş ne olduğunu anlamaya çalışırken, İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklama ile darbe karşıtlığını net bir dille ifade etmiştir.  Fakat yaptıkları açıklamada, yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek bazı bölümlerin bulunması ve tepkilere neden olması sebebi ile yazı odanın internet sayfasından kaldırılmış ve bir düzeltme yazısı yayınlanmıştır. Fakat daha sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul Eczacı Odası yönetiminin görevden alınması talebi ile bir dava açılmıştır.

İstanbul Eczacı Odasının açıklamasının davaya konu olan bölümlerinin içeriği ile ilgili tartışmaya girmeden, yanlış anlaşılıp anlaşılmadığından azade biçimde ve bu bölümlere ilişkin fikrî eleştiri hakkı saklı kalmak üzere; seçilmiş yöneticilerimizi görevden almak talebiyle açılan davanın darbe girişimi sonrasında demokrasi üzerinde oluşmuş toplumsal mutabakat atmosferini zedeleyeceği açıkça ortadadır. Ayrıca demokrasi açısından, seçilmiş yöneticilerin yine seçimle görevden alınması gerektiği konusundaki genel yaklaşım meslek örgütü yöneticileri açısından da geçerli olmalıdır.

Bu bakımdan, biz aşağıda imzası bulunan Eczacı Odaları başvurunun sahibi Sağlık Bakanlığımızın, tüm siyasi çevrelerin bir araya geldikleri ve birbirlerine karşı açmış oldukları davaları geri çektikleri mevcut uzlaşma ortamında, demokratik teamüller gereği, seçimle gelen seçimle gider ilkesi doğrultusunda açmış olduğu davayı yeniden değerlendirmesini ve geri çekmesini talep ediyoruz.

 

 1. Bölge İzmir Eczacı Odası
 2. Bölge Adana Eczacı Odası
 3. Bölge Samsun Eczacı Odası
 4. Bölge Bursa Eczacı Odası
 5. Bölge Gaziantep Eczacı Odası
 6. Bölge Eskişehir Eczacı Odası
 7. Bölge Diyarbakır Eczacı Odası

14.Bölge Kahramanmaraş Eczacı Odası

 1. Bölge Denizli Eczacı Odası
 2. Bölge Zonguldak Eczacı Odası
 3. Bölge Trabzon Eczacı Odası
 4. Bölge Tekirdağ Eczacı Odası
 5. Bölge Mersin Eczacı Odası
 6. Bölge Kastamonu Eczacı Odası
 7. Bölge Hatay Eczacı Odası
 8. Bölge Manisa Eczacı Odası
 9. Bölge Balıkesir Eczacı Odası
 10. Bölge Kocaeli Eczacı Odası
 11. Bölge Van Eczacı Odası
 12. Bölge Kırklareli Eczacı Odası
 13. Bölge Giresun Eczacı Odası
 14. Bölge Mardin Eczacı Odası
 15. Bölge Batman Eczacı Odası
 16. Bölge Çorum Eczacı Odası
 17. Bölge Uşak Eczacı Odası
 18. Bölge Osmaniye Eczacı Odası
 19. Bölge Burdur Eczacı Odası

 

Duyuru Okunma Sayısı : 3049
NÖBETÇİ ECZANELER ECZACI REHBERİ İLAÇ BİLGİ SORGULAMA ZORUNLU İLAÇ LİSTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Copyright 2011 - 2016 ©
Bu site, en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.
Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android logo tasarım 
kurumsal mail 
info mail 
ücretsiz info mail 
şirket maili 
kıvırcık